معماری
خانه / اختلالات زبانی / بلوغ و اتیسم
muturation and autism
بلوغ و اتیسم

بلوغ و اتیسم

بلوغ و اتیسم (Maturation and autism)

 

همه کودکان بدون توجه به IQ یا مهارت های اجتماعی شان به بلوغ می رسند. اگر سطح تکاملی دختر یا پسری پایین تر از سن او باشد ، مغز او به بدنش دستور نمی دهد که رشد خود را متوقف کند. بلوغ یک مرحله از زندگی است ، دقیقاً مثل تبدیل شدن یک شیرخوار به یک کودک نوپا . بلوغ در حدود سن ۱۲ سالگی برای دخترها و ۱۴ سالگی برای پسرها شروع می شود. تغییرات جسمی بلوغ بر پیدایش خصوصیات جنسی ثانویه وشروع قاعدگی ( در دخترها ) و انزال ( در پسرها ) متمرکز هستند.

 

دختران
تغییرات جسمی در دختران معمولاً بین سنین ۷ تا ۱۴ سالگی شروع می شود. دختران با جهش رشدی شروع می کنند، دچار رشد پستان ها ، موی زهار و زیر بغل می شوند ، و ترشحات واژن پیدا می کنند. بهداشت مناسب از طریق دوش گرفتن روزانه، شستن موها، زیربغل، و ناحیه واژن بسیار مهم است. قاعدگی ( پریود ) یک دختر معمولاً یک یا دو سال بعد از این تغییرات اتفاق می افتد. متوسط سن دخترها موقع شروع قاعدگی حدود ۱۲ یا ۱۳ سال است، ولی برای بعضی از دخترها از سن ۹ سالگی شروع شده وبرای بعضی ها تا ۱۷ سالگی به تأخیر می افتد.
موقعی که والدین دیدند که دخترشان دچار تغییرات جسمی  بلوغ می شود، باید با او درباره قاعدگی صحبت کنند. به عنوان مثال، پدری از بابت نگران بود که دخترش هر موقع که خون می بیند، با صدای بلند جیغ می کشد و دور اتاق می دود ، حتا اگر بریدگی کوچکی روی دستش باشد، و  تا زمانی که دستش باند پیچی نشود آرام نمی گیرد او به خونی که از واژنش خارج می شود چه واکنشی نشان می دهد؟ ما پیشنهاد دادیم که از نوارهای بهداشتی با یک بانداژ بزرگ استفاده کنند. این کار به دختر آنها کمک می کند تا از مرحله شروع قاعدگی خود گذر کند. علاوه بر این، مراحل استفاده از نوار بهداشتی و تعویض آن را به طور منظم تمرین کنند.

پیشنهادهایی برای کمک به دختر شما که در حال بلوغ است:

 •     لباس زیر دخترتان را با مواد غذایی قرمزرنگ به رنگ قرمز درآورید تا به او نشان دهید که وقتی قاعدگی اش شروع می شود ، خون چه ظاهری دارد.
 •     مادر باید مراحل پوشیدن و تعویض نوار بهداشتی را مثل یک مدل به او نشان بدهد. در صورت امکان، دخترهای دیگری که در خانه هستند هم این کار را انجام دهند.
 •     لباس زیر و نوار بهداشتی را با رنگ های متفاوت علامت گذاری کنید تا نشان دهید که نوار بهداشتی باید در کدام قسمت لباس زیر او قرار داده شود.
 •     به فروشگاه بروید و چند نوع مختلف از نوار بهداشتی را بخرید. انواع مختلف با اندازه متفاوت، ضخامت های متفاوت، بالدار و بدون بال ، با عطرهای متفاوت ، و مارک های متفاوت را امتحان کنید.
 •     یک برنامه بازدید ترتیب بدهید که نوار بهداشتی هرچند وقت یکبار باید عوض شود. برنامه مدرسه او را به یاد داشته باشید. سعی کنید زمان تعویض نوار بهداشتی در مدرسه را در زمان زنگ تفریح بین کلاسها تنظیم کنید. هر چه برنامه مدرسه و خانه به هم نزدیک تر باشند بهتر است.
 •     اگر دختر شما واقعیت ها را بهتر درک می کند، یک کتاب در مورد شروع قاعدگی برای او بخرید. توضیح دادن سیکل ماهانه به طور کامل می تواند به دختر شما در گذر به این مرحله از زندگی اش کمک کند. برای بعضی کودکان این کار زیاده از حد است. به عنوان پدر یا مادر او، شما بهتر می دانید که دختر شما چطور بهتر یاد می گیرد.
 •     وقتی که قاعدگی دخترتان شروع شد، برای او جشن بگیرید. بزرگ شدن و تبدیل شدن به یک خانم هیجان انگیز است و باید جشن گرفته شود.

 

پسران
تغییرات جسمی در پسران معمولاً در حدود سن ۱۳ سالگی شروع می شوند. بعضی از پسران در سن ۱۲ سالگی دچار بلوغ زودرس می شوند. در حالی که بلوغ بعضی ها تا سن ۱۷ یا ۱۸ سالگی عقب می افتد. معمولاً بلوغ پسرها نسبت به دختر ها ۲ سال تأخیر دارد. خصوصیات ثانویه پسرها عبارتند از: جهش رشدی، بزرگتر شدن دستها و پاها ، افزایش توده عضلانی ، بم شدن صدا، موی صورت و زیر بغل، و موی بیشتر در ناحیه زهار. پسرها هم مثل دخترها باید هر روز دوش بگیرند یا استحمام کنند. از این بابت اطمینان پیدا کنید که موی سر ، زیر بغل ، و ناحیه زهار شسته می شود.
در زمان بلوغ ، پسرها دچار انزال منی می شوند. بسیاری از پسرها در اولین نوبت خروج منی سرآسیمه می شوند ، که احتمالاً در زمان خواب اتفاق می افتد (رویای خیس). یکی از مادران اظهار می کرد که پسرش نمی خواست او را ناامید کند، چون دیگر « پسر بزرگی » شده بود و رختخوابش را خیس نمی کرد. بنابراین، وقتی که انزال های شبانه او شروع شده بود ، می ترسید به مادرش چیزی بگوید ، چون می ترسید مادرش از او ناامید شود.رفتار او تشدید شد ، تا جایی که شب ها نمی خوابید. اطمینان دادن به پسرتان از این نظر مهم است که این ادرار کردن در رختخواب نیست. علاوه بر این ، پسران ممکن است به طور اتفاقی و بدون برنامه دچار نعوظ شوند. برای پسر خود توضیح دهید که این بخشی از بلوغ است که در آینده متوقف می شود.

پیشنهادهایی برای کمک کردن به پسران در حال بلوغ:

 •     واکنش بیش از حد یا کمتر از حد لازم نشان ندهید. به یاد داشته باشید که پسر شما هیچ ایده ای در مورد آنچه که دارد اتفاق می افتد ندارد. به عنوان مثال ، وقتی که او انزال شبانه دارد ، ملحفه ها را عوض کنید یا او را وادار کنید که به شما کمک کند.
 •     با صدای آرام برای پسر خود توضیح دهید که در طی بلوغ چه اتفاقی می افتد . انزال های شبانه را به سایر تغییراتی که او تجربه می کند ارتباط بدهید ، سپس توضیح دهید که این بخشی از بلوغ و تبدیل شدن به یک مرد است.
 •     به کتابخانه یا کتاب فروشی ها بروید و در مورد تغییرات بدنی پسرها در زمان بلوغ مطالعه کنید.

 

توصیه هایی برای والدین کودکان مبتلا به اوتیسم

 •      قبل از این که بتوانید به نحو مؤثر عقاید و ارزشهایتان را در مورد مسائل جنسی به کودکانتان ارتباط دهید نیاز به این دارید که بدانید به چه چیزی اعتقاد دارید و چرا به آنها اعتقاد دارید.
 •      شما آموزش دهنده های اصلی مسائل جنسی برای پسر و/ یا دختر خود هستید. شما چه راحت باشید یا نباشید ،ترجیح می دهید که آنها اطلاعات واقعی را از شما دریافت کنند یا توصیه های یک دوست یا هم کلاسی را دنبال کنند؟
 •     شما باید « سئوال پذیر» باشید. یعنی این که شما باید برای هر سئوال یا اتفاقی که به امور جنسی پسر یا دخترتان مربوط می شود آماده باشید .همیشه بگویید : « این سئوال خوبی است » . شما می توانید تصمیم بگیرید که سئوال را بلافاصله جواب بدهید یا بگویید: « بعداً در این باره صحبت می کنیم » .
 •     موقعی که در مورد اعضای بدن دخترها وپسرها صحبت می کنید از اصطلاحات طبی استفاده کنید. مفاهیم گفتاری برای بسیاری از افراد مبتلا به اُتیسم دشوار است.بنابراین ، اگر آنها در زمانی که کوچک هستند لغت « دودول » را به جای آلت یاد بگیرند، برای آنها نامناسب و خجالت آور است که وقتی به نوجوان یا مردی بدل شدند هم ، هر وقت می خواهند در مورد آلت تناسلی خودشان صحبت کنند همان لفظ  « دودول » را به کار ببرند.از همان ابتدا با اصطلاحات پزشکی شروع کنید و عادت کنید که لغت هایی مثل آلت ، بیضه ها ، و موی زهار را برای پسرها ، و واژن ، پستان ها ، و قاعدگی را برای دخترها به کار ببرید.
 •      اگر با لحن مثبت پاسخ بدهید ، کودک شما پرسیدن سئوالاتش را ادامه می دهد.
 •     همچنین به یاد داشته باشید که به سئوال ها پاسخ های ساده و صریح بدهید . به نوجوان خود اطلاعات زیاده از حد ندهید.
 •     کودکان کامل نیستند. آنها اشتباه می کنند و این بر عهده ماست که اشتباهات آنها را به درسهای زندگی تبدیل کنیم.
 •     به خاطر داشته باشید که همان استراتژی هایی را استفاده کنید که برای آموزش سایر مهارت ها به کودکتان به کار می برید.
 •     با رسیدن کودکانتان به بلوغ ، این استراتژی ها را برای آموزش دادن درباره قاعدگی و انزال های شبانه به آنها به کار ببرید.
 •     برنامه های آموزشی تلویزیونی ، فیلم های آموزشی ، کتاب ، تصاویری در مورد تغییرات بدنی ، داستان هایی که پیش بینی اتفاقات آینده در آنها باشد ، یا اصطلاحات خاص. به بلوغ به عنوان مرحله دیگری از زندگی فکر کنید از این زمان استقبال کنید و به پیش بروید.

 
منبع

 

 • نقل قول از دکتر احمد شهیدزاده ماهانی

 

کارشناس ارشد گفتار درمانی - سجاد گنج خانلو - 09128774770

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قالب وردپرس