معماری
خانه / گوناگون / حافظه / حافظه فعال و عناصر آن
working-memory-and-its-elements
حافظه ی فعال و عناصر ان

حافظه فعال و عناصر آن

حافظه فعال و عناصر آن

 

 

مقدمه

روانشناسان ابتدا حافظه کوتاه مدت را به صورت نحوه ای که چیزی را در حال انتقال دادن آن به مخزن بلند مدت ذخیره می کنید توصیف کردند. سرانجام، معلوم شد که این دیدگاه مشکلاتی دارد. یکی از مشکلات این است: اینکه چه مدت اظلاعات در حافظه کوتاه مدت می مانند برای این موضوع که آیا به حافظه بلند مدت تبدیل خواهند شد یا نه پیش بین نامناسبی است. برای مثال، امکان دارد مشغول تماشای مسابقه هاکی باشید که امتیاز در آن به مدت دو ساعت تغییری نکرده باشد ولی این امتیاز را برای همیشه به یاد نمی اورید. در مقابل اگر کسی چیز مهمی را به شما بگوید، نظیر اینکه «همین الان شما برنده یک خودرو شدید» می توانید فورا حافظه ای با دوام را تشکیل دهید.

   این روزها، اغلب پژوهشگران روی ذخیره موقتی اطلاعاتی که در لحه با آن کار می کنید، صرف نظر از اینکه آن را به صورت حافظه دایمی ذخیره کنید یا نکنید تاکید می کنند. آنها برای اتاکید بر این دیدگاه متفاوت، به جای حافظه کوتاه مدت از حافظه فعال سخن می کیند.

حافظه فعال سیستمی برای پردازش کردن اطلاعات جاری یا کار کردن روی آنهاست. این تقریبا با دامنه توجه فعلی فرد مترادف است. روانشناسان مختلف این اصطلاح را به صورت متفاوتی به کار برده اند و برخی آن را به قدری گسترش داده اند که تقریبا مترادف هوش شده است.

 

 

عناصر حافظه ی فعال

  1. حلقه واج شناختی (phonological loop): این عنصر اطلاعات گفتاری را ذخیره و مرور می کند. حلقه ی واج شناختی، شبیه دیدگاه سنتی حافظه کوتاه مدت ، ما را قادر می سازد تا هفت ماده یا بیشتر را بلافاصله بعد از شنیدن آنها تکرار کنیم. این احتمالا برای هر کسی که ابتدا زبانی را یاد می گیرد ضروری است. در ضمن برای درک کردن جمله طولانی نیز ضروری است؛ شما باید کلمات ابتدای جمله را به مدت کافی به یاد بیاورید تا آنها را به کلمات انتهای جمله وصل کنید.
  2. مخزن دیداری – فضایی (visuospatial sketchpad): این بخش اطلاهات دیداری را ذخیره و دستکاری می کند، و برای بینایی همان چیزی را تامین کی کند که حلقه ی واج شناختی برای گویایی تامین می نماید. شما از این فرایند برای تشخیص دادن تصاویر یا تجسم کردن شکل یک شی از زاویه ی متفاوت استفاده می کنید. پژوهشگران مخزنهای واجشناختی و دیداری-فضایی را به این علت متمایز می کنند که شما می توانید تلیف شنیداری و دیداری-فضایی را به طور همزمان بدون تداخل زیاد انجام دهید ولی نمی توانید دو تکلیف شنیداری یا دو تکلیف دیداری – فضایی را با هم انجام دهید. افراد احتمالا مخازن دیگری برای لامسه، بویایی، و چشایی دارند، ولی تاکنون پژوهشگران روی مخازن شنیداری و دیداری تمرکز کرده اند.
  3. مجری مرکزی (central executive): این عنصر تغییرات توجه را کنترل می کند. مشخصه حافظه فعال خوب، توانایی جابجا کردن توجه در صورت لزوم بین تکالیف مختلف است. پرستار بیمارستانی را تجسم کنید که باید نیازهای چندید بیمار را رسیدگی کند، گاهی درمان یک بیمار را قطع می کند تا از یک مورد اضطراری مراقبت کند و بعد برمی گردد تا درمان بیمار اول را کامل کند. در ضمن خود را هنگام رانندگی تجسم کنید که به ترافیک طرف مقابل، به اتومبیل های جلو و عقب خود، به درجه های روی داشبورد، گاهی به یک نقشه، و احتمالا به مکالمه با یک مسافر توجه دارید.

 

 

 

 

منبع

روانشناسی عمومی تالیف جیمز کالات

 

 

کارشناس ارشد گفتار درمانی - سجاد گنج خانلو - 09128774770

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قالب وردپرس