معماری
voice-in-aging
صوت در سالمندان

صوت در سالمندان

 

صوت در سالمندان

 

قبل از هر چیز بایستی متذکر شد که بسیاری از پژوهش های مربوط به صوت افراد سالخورده غالبا حاکی است که هیچ الگوی صدایی مشخصی درباره ی بیشتر آزمودنی های ساخورده در یک گروه سنی خاص وجود ندارد.

ارائه ی هر گونه چکیده ی ارزشمندی درباره ی صدای افرارد سالخورده به چند دلیل دشوار است:

  1. بین صدای اشخاص میان سال (۶۵ تا ۸۰ سال) و اشخاص سالخورده (بالای ۸۰ سال) تفاوت زیادی وجود دارد
  2. صدای افراد سالخورده ی سالم با صدای افراد جوان تفاوت خاصی ندارد
  3. به احتمال زیاد تغییر صدا در افراد سالخورده ، نتیجه ی بیماری است تا پیر شدن فیزیولوژیکی آنان.

آن دسته از نویسندگانی که تشخیص پیر شدن حنجره ، یعنی حنجره ی مسن را زیر سوال می برند، بر این باورند که پیر شدن اختلال شایعی نیست و اگر پس از ارزیابی دقیق پزشکی و گفتاری این اختلال تشخیص داده شود باید ان را فقط استثنا به حساب آورد.

 

در ایالات متحده ی آمریکا، سالخوردگان در واقع گوره ناهمگنی هستند که هر روز بر تعداد آنها افزوده می شود . این گروه که بیش از ۸۵ سال سن دارند، بیشترین درصد افزایش جمعیت را در مقایسه با سایر گروهها دارند . در بررسی ۱۵۱ بیمار مبتلا به اختلالات صدا ف که بیش از ۶۵ سال سن داشتند پی بردند که مشکلات صدای ۶۴ بیمار منشا عصبی داشت، ۲۴ بیمار ضایعات خوش خیم حنجره داشتند، ۲۲ بیمار به سرطان حنجره یا بالای حنجره مبتلا بودندف ۱۲ بیمار به مشکلات ناشی از التهاب تا آواها دجار بودند، و فقط ۱۱ بیمار مشکلات عملکردی صدا یا مشکلات ناشی از افزایش سن داشتند. با توجه  به این داده ها می توان نتیجه گیری کرد که برنامه های درمانی باید بیشتر روی روند بیماری های گوناگون متمرکز شود و نع صرفا پیر شدن شخص.

 

با این وصف، ظاهرا نوعی ویژگی های کلی در صدای افراد سالخورده وجود دارد که باعث می شود آنها را افرادی سالخورده بشناسیم. بسیاری از بررسی ها نشان می دهند که بین تشخیص شنونده و سن واقعی شخص سالخورده رابطه ی آشکاری وجود دارد. ما با شنیدن صدای اشخاص می توانیم سن آنها را حدس بزنیم . عوامل گوناگونی شناسیایی شده اند که به کمک آنها می توان سن شخص را تشخیص داد. ظاهرا در هر دهه از سن شخص، تا ۵۰ سالگی ، بسامد پایه کاهش می یابد. بسامد پایه ی صدای خانم ها در سر تاسر طول عمرشان کاهش پیدا می کند. در دهه ی شصت و در دهه های بعد از آن ، نیز بسامد پایه ی صدای مرد ها تا اندازه ای افزایش می یابد. تغییر پذیری بسامد پایه هم در میان زنان سالخورده و هم در میان مردان سالخورده زیاد است. در یک بررسی، بلندی صداسازی در ۱۷ مرد سالم با میانگین سنی ۳۳ سال ، با بلندی صداسازی در ۱۱ آزمودنی با میانگین سنی ۷۷ سال ، مقایسه شد و پژوهشگران به این نتیجه رسیدند که ، در گروه سنی پایین تر ، شدت صدا به طور چشمگیری زیادتر بود. کاهش بلندی صدا در آزمودنی های دارای سن بیشتر، به تفاوت های موجود در فشار ریوری و حد نصاب مقادیر جریان هوا نسبت داده شد. تجزیه و تحلیل صدای ۴۰ زن و مرد سالخورده نشان می دهد که ، کاهش بلندی صدا به طور آشکاری به علت افزایش نفس آلودگی و نا متناوبی صدا بوده است. کاهش سرعت گفتار در نتیجه ی تجدید تنفس زیاده از حد یکی دیگر از ویژگی های گفتار افراد سالمند است ( که احتمالا به علت کاهش ۴۰ تا ۵۰ درصدی ظرفیت حیاتی شش ها در سن ۷۰ سالگی است). در باره ی مقایسه ی سطح بلندی صدای افراد سالخورده با افراد کم سن تر گزارش های گوناگونی وجود دارد . ظاهرا بلندی صدا در مکالمه متغییر مهمی برای آگاهی از سن شخص محسوب نمی شود.

 

به نظر می رسد که صدا از جمله عوامل متمایز کننده بین افراد سالمند و جوان نیست. تغییرات شدیدی را که در صدای افراد سالمند می شنویم، بیشتر به علت بیماری است تا وخیم شدن فیزیولوژی حنجره . این این رو برنامه های صدا درمانی ما برای افراد سالخورده ، تا حد زیادی به کاهش نشانه های منفی صدا، در حکم بخشی از بیماری ، ارتباط دارد. از دیدگاه کلی ، در درمان صدا ، این گونه به نظر می آید که تلاش برای افزایش سلامت جسمی کلی بیمار سالخورده ، غالبا روی صدا تاثیر مثبتی دارد. مشاوره به بیمار به ویژه درباره ی بهداشت کامل صدا، سودمند است. تمرین مستفیم روی افزایش کارایی تنفس، به اشخاص سالمند کمک می کند بازدم را بهتر کنترل کنند، و احتمالا واژه های بیشتری را در هر نفس بیان کنند . تمرین مستفیم روی افزایش سرعت گفتار بیمار ، تاثیر حات بخشی روی کیفیت صدای بیمار سالخورده می گذارد. از میان انواع روش های درمانی که برای بهبود صدای بیمار سالخورده ی دارای انگیزه ، سودمند تشخیص داده شده اند می توانیم از بازخورد شنیداری، تمرکز صدا، غژغژ حنجره ، پوش شنیداری، تمرین تنفس و بازخورد دیداری نام ببریم

 

 

منبع:

Boone,D.R.&Mc Falan, S.C&Von Berg,S.L.2005.Thr Voice and Voice Therapy.PEARSON.Boston

 

 

کارشناس ارشد گفتار درمانی - سجاد گنج خانلو - 09128774770

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قالب وردپرس